הגבהה למרפסת

תוכן עניינים

מפאת החשש מנפילות, התקן הישראלי מחייב התקנה של מעקה בטיחות בכל מרפסת. למרבה הצער, הדבר עדיין אינו מצליח למנוע אסונות, מה שגורם לבעלי דירות רבים עם מרפסות, בעיקר כאלה שמתגוררים בהם גם ילדים קטנים, לבצע גם הגבהה למרפסת שלהם. גם אתם מעוניינים בכך? הנה האפשרויות העומדות בפניכם ומדוע חשוב כי תבחרו באחת מהן.

הגבהה למרפסת – מדוע זה כל כך חשוב?

התקן הישראלי לדירות חדשות שנבנות קובע כי מעקות למרפסות צריכים להיות בגובה של לפחות 110 ס"מ מעל פני הרצפה. גובה שכזה מהווה מחסום מאוד גדול בפני ילדים קטנים, שנחשבים לבעלי הסיכון הגבוה ביותר ליפול ממרפסות. אלא שהעובדה שמדובר בתקן אינה בהכרח מונעת את הנפילה הבאה וזאת בשל מספר סיבות:

  • דירות ישנות יותר – נבנו בתקן שבו גובה המעקה המינימלי לקבלת אישור היה 70 ס"מ בלבד, גובה שבהחלט מעלה את הסיכוי מפני נפילות.
  • דירות יד שנייה – גם בדירות חדשות יותר, אך כאלה שכבר עברו כמה דיירים, פעמים רבות בוצעו שינויים כאלה ואחרים במעקה שבמרפסת שלא על פי התקן הנדרש.
  • דירות עם ילדים – מה שמאפיין ילדים רבים הוא סקרנות והרצון לחקור ולמתוח גבולות. הדבר גורם לכך שגם גובה תקני של 110 ס"מ עשוי שלא להוות מכשול רציני מדי עבורם במידה והם עולים על כיסא.

יוצא מכך שאם המרפסת שלכם כוללת מעקה בגובה 110 ס"מ ומטה, הרי שההמלצה היא לבצע מאמץ נוסף ולהגביהה אותה מעט יותר, במיוחד אם יש לכם בבית ילדים קטנים. בנוסף, הגבהה למרפסת מאבטחת את הדירה שלכם הרבה יותר טוב כנגד פריצה אפשרית מאחר והיא מאלצת את הפורצים להשתמש בסולמות הרבה יותר גבוהים.

 

אילו פתרונות הגבהה למרפסת יש?

הגבהת מרפסת מבוצעת מעל המעקה הקיים כך שאין צורך להחליף את כל המעקה, שזהו יתרון מאוד משמעותי. ישנם מספר פתרונות הגבהה למרפסת שמאפשרים זאת:

  • הגבהה באמצעות ברזל – מבוצעת באמצעות חומר חזק מאוד שאחד מהיתרונות שלו הוא מעבר חופשי של אוויר בין השלבים של המעקה. הברזל למעשה לא יקטין את זרימת הרוח במרפסת ולתוך הבית שלכם אך המראה שלו מעט כולא ומאיים כך שמבחינה עיצובית הוא לא כל כך מרשים.
  • הגבהה באמצעות זכוכית – כיום קשה מאוד למצוא מרפסות חדשות שנבנות תוך שימוש במעקות ברזל, שכן הזכוכית היא ברירת המחדל בתקופה מודרנית זו. סוג הזכוכית לפי התקן הוא זכוכית טריפלקס (היא עבה, בנויה משכבות, אינה נשברת בחבלה אלא רק נסדקת), כאשר ניתן לחבר אותה למעקה הקיים באמצעות מחברי נירוסטה שאינם מחלידים, מגיעים בעיצובים מאוד מרשימים ובעלי מראה מינימליסטי. הזכוכית גם אינה מסתירה את הנוף כמו הגבהה למרפסת באמצעות ברזל, אך היא כן מפחיתה במעט את זרימת האוויר למרפסת ולתוך הבית. כמו כן, בעוד שאת מעקות הברזל קל יחסית לנקות, תוספת ההגבהה מזכוכית מעט תקשה על העניינים, במיוחד בכל מה שקשור לחלק הזכוכית שפונה כלפי חוץ המרפסת.

אז כיצד בוחרים? מלבד השיקולים שהצגנו, כדאי מאוד לדעת כי הגבהה למרפסת באמצעות ברזל ניתנת לביצוע בין אם המעקה הקיים עשוי מברזל ובין אם מזכוכית ואילו הגבהה עם זכוכית מומלצת כאשר המעקה הקיים כבר עשוי מזכוכית. למרות כל זאת, רוב המתקינים בוחרים להגביה את המעקה הקיים עם חומר זהה, כלומר, ברזל עם ברזל, זכוכית עם זכוכית וזאת לשם שמירה על הקווים העיצוביים של המרפסת ולשם יציבות החיבורים בין המעקה להגבהה שלו.

הגבהה למרפסת – בכמה ס"מ מדובר?

בדרך כלל מדובר בתוספת הגבהה של עד 40 ס"מ. הגובה הסופי עשוי להיות גבוה מעט יותר אם בוחרים להשאיר רווח מסוים (של עד 10 ס"מ מקסימום, שזה מידת היקף הראש של ילד קטן) בין המעקה להגבהה שלו וזאת כאשר מדובר בהגבהת זכוכית ומעוניינים להשאיר כמה שיותר מרווחים לטובת חדירת אוויר. מלבד זאת, ניתן להגביה את המעקה הקיים לגבהים גדולים יותר, אך הדבר עשוי להתפרש כסגירת חדר בצורה קבועה על ידי העירייה ובמידה ולא ניתן לכך אישור, מסתכנים בקנסות וצווי הריסה.

הגבהה למרפסת מחיר – במה הוא תלוי?

כאשר מדברים על הגבהה למרפסת מחיר הפרוצדורה תלוי בכמה היבטים:

  • סוג החומר – הגבהה באמצעות זכוכית נחשבת ליקרה יותר מאשר הגבהה באמצעות ברזל.
  • גובה ההגבהה – ככל שמדובר בגבהה גבוהה יותר, כך משתמשים ביותר חומר והמחיר מתייקר.
  • עיצוב – ישנם כל מיני עיצובים להגבהות, כאשר מתבצע ניסיון להתאים את האלמנט החדש למעקה הקיים. ככל שבוחרים בעיצובים יוקרתיים יותר כך המחיר עולה.

בנוסף, במידה והעבודה של הגבהת המעקה צריכה להתבצע במקומות מאוד מורכבים מבחינת גובה ונגישות, פעמים רבות הדבר יהיה כרוך בתוספת תשלום בשל הצורך להיעזר באנשי מקצוע ייחודיים בעלי הסמכה מתאימה.

מה עוד כדאי לדעת על הגבהת מרפסת?

הגבהה למרפסת היא משהו שחשוב מאוד שלא יאכזב ברגע האמת. לכן חשוב מאוד להתקשר עם נותן שירות בעל מוניטין בתחום, מה שיבטיח שימוש בחומרים איכותיים והתקנה שהולמת את התקן הישראלי. זה בדיוק מה שתקבלו אם תבחרו בסורג הקסם לביצוע המשימה. יישום הגבהות למרפסת היא המומחיות שלנו ומאחורינו אינספור פרויקטים ולקוחות מרוצים. תמצאו אצלנו מחירים נוחים והוגנים ובנוסף תקבלו מאיתנו גם אחריות על העבודה שתבוצע, כאשר תוספות הגהה של ברזל מגיעות בממוצע עם שנתיים עד שלוש אחריות ואילו הגבהות באמצעות זכוכית יכולות להגיע גם עד ל-5 שנות אחריות ואף יותר.

אנחנו ממליצים גם לכם לבצע הגבהה למרפסת שלכם ובכך לזכות בשקט נפשי רב יותר, עם מינימום הסיכונים לנפילות דרך עקב האכילס הזה שנמצא כיום כמעט בכל בית בישראל. מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה ולקבלת פרטים נוספים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

לקבלת הצעת מחיר
השאירו פרטים

שתפו